faq - Jak zbudowana jest łyżka do koparki?

Łyżka do koparki składa się z kilku elementów metalowych.

Lemiesz

to część najtwardsza w łyżce, wykonany jest z HARDOX HB500. To doskonałej klasy stal trudno ścieralna cechująca się długą żywotnością i ponadprzeciętną odpornością na przeciążenia. Nic dziwnego, lemiesz jako pierwszy wbija się w podłoże – kumus, piach, ziemię, czy podłoża skalne. Często do lemiesza przykręcane lub spawane są zęby, które ułatwiają penetrację terenu. Ulegają one, jako pierwsze wytarciu – stępieniu. Warto zatem przeglądać co jakiś czas stan techniczny zębów.

Część robocza

Łyżka wykonana jest z wysokiej jakości stali S355 odpowiedniej grubości w zależności od tonażu maszyny i zastosowania łyżki: do kopania, przesiewania, skarpowania, wyrywania lub kruszenia.

Mocowanie łyżki

Uchwyt dostosowany musi być do marki koparki. Może być z szybkozłączem – ułatwiające sprawną wymianę łyżki lub sworzniowe. Standardowe mocowania – najczęściej stosowane to: Lehnhoff MS01, MS03, MS08, MS10 czy Verachtert CW05, CW10, CW20.

Hydraulika

Ułatwieniem w obsłudze może być też zastosowanie w łyżce układu hydraulicznego stosowanego najczęściej w łyżkach do skarpowania. Umożliwia on płynny pochył lub obrót łyżki.

GMR-Met Call Now Button