Łyżki do koparek

Każdy operator zna ten ból, kiedy musi łyżką podsiębierną kopać glinę - naprawdę, ciężki temat. Czy do kopania gliny potrzebna jest zatem jakaś specjalna łyżka? Tak, w naszej ofercie mamy łyżki do gliny.

Łyżki do gliny

Czym się charakteryzują łyżki do gliny? Budowa ich jest na bazie łyżek podsiębiernych, jednak różnią się tym, że mają wycięte boki, dzięki czemu ułatwia to kopanie gliny. Boki łyżki zazwyczaj stanowią naturalną blokadę dla grzęskiej gliny. Przez wycięcie ścianek, zmniejszyliśmy opór przy kopaniu.

Łyżka do koparki składa się z kilku elementów metalowych.

Lemiesz

to część najtwardsza w łyżce, wykonany jest z HARDOX HB500. To doskonałej klasy stal trudno ścieralna cechująca się długą żywotnością i ponadprzeciętną odpornością na przeciążenia. Nic dziwnego, lemiesz jako pierwszy wbija się w podłoże - kumus, piach, ziemię, czy podłoża skalne. Często do lemiesza przykręcane lub spawane są zęby, które ułatwiają penetrację terenu. Ulegają one, jako pierwsze wytarciu - stępieniu. Warto zatem przeglądać co jakiś czas stan techniczny zębów.

Część robocza

Łyżka wykonana jest z wysokiej jakości stali S355 odpowiedniej grubości w zależności od tonażu maszyny i zastosowania łyżki: do kopania, przesiewania, skarpowania, wyrywania lub kruszenia.

Mocowanie łyżki

Uchwyt dostosowany musi być do marki koparki. Może być z szybkozłączem - ułatwiające sprawną wymianę łyżki lub sworzniowe. Standardowe mocowania - najczęściej stosowane to: Lehnhoff MS01, MS03, MS08, MS10 czy Verachtert CW05, CW10, CW20.

Hydraulika

Ułatwieniem w obsłudze może być też zastosowanie w łyżce układu hydraulicznego stosowanego najczęściej w łyżkach do skarpowania. Umożliwia on płynny pochył lub obrót łyżki.
Ostatnio na jednej z grup niemieckich na Facebooku padło pytanie, czy koparka o wadze 1,2 tony "pociągnie" łyżkę hydrauliczną o szerokości 120 cm. Odpowiedzi padały różne. Jak zatem operator koparki może dobrać odpowiednią łyżkę do swojej koparki?  

Przeznaczenie łyżki

Jakie prace będziesz wykonywał? Łyżki do koparek różnią się przede wszystkim kształtem. W zależności od wykonywanych prac będziesz musiał dobrać odpowiednią łyżkę. Do kopania użyjesz łyżki podsiębiernej. Do wyrównania terenu - łyżki skarpowej. Jest to podstawowe wyposażenie koparki. Jednak niekiedy, do niektórych prac, będziesz potrzebował łyżki specjalistycznej, np. do kopania gliny, do kabli, przesiewową, czy hydrauliczną do prac skarpowych przy rowach.  

Wielkość łyżki

Odpowiednia wielkość łyżki musi być dopasowana do tonażu koparki. Podstawowa oferta GMR-Metal podzielona jest na 8 przedziałów wagowych. Wśród nich wyróżniamy pojemność i wagę łyżki. Do danej klasy możesz dopasować teraz szerokość łyżki w zależności od rodzaju wykopu, czy to np. pod fundamenty czy pod kable albo szeroką do skarpowania.
GMR-Metal Call Now Button